Vláda je zralá na Chocholouška

Česká vláda se plácá po ramenou. Prý snížila byrokracii a podnikatelé jsou spokojeni. Slavný filmový psychiatr, docent Chocholoušek by si nepochybně zamnul ruce a vyslal své zřízence do akce.

Kontrolní hlášení, EET, nesmyslně tvrdý a špatně napsaný protikuřácký zákon. To jsou jen nejznámější biče, které sviští nad hrby podnikatelů. Státní úřady utahují šrouby stále víc a víc. Kontrol přibývá. Z údajů finanční a celní správy vyplývá, že postupně roste také výše pokut udělovaných při kontrolách EET. Ještě v březnu dosahovala průměrná sankce vyměřovaná kontrolory na místě necelých 5 tisíc korun, dnes stoupla na 9 tisíc. Nejvyšší pokuta, kterou finanční správa zatím udělila, prý dosáhla 150 tisíc korun. Dostal ji majitel dvou restaurací za opakované nevystavení účtenky a nezaslání údajů o evidované tržbě správci daně.

Vláda si ale spokojeně odhlasovala, že loni došlo ke snížení byrokratické zátěže podnikatelů o třetinu. Buď jde o špatný vtip, nebo je na místě skutečně uvažovat o zoufalém volání docenta Chocholouška. Hodně zvláštní přitom je, že vláda současnou byrokratickou zátěž poměřovala s rokem 2005, kdy zde řádila vláda vedená Jiřím Paroubkem. Proč se srovnávalo s dobou právě před 12 lety, je záhadou. Možná proto, aby byl výsledek k chlubení. Propaganda jako vyšitá.

Realita je taková, že podle údajů Světového ekonomického fóra má Česká republika nejvyšší byrokratickou zátěž v Evropě. Za necitelnější posílení státní byrokracie poslední doby považuje zavedení EET, kontrolních hlášení DPH a stále rostoucí hrozbu sankcí.

Podnikatelé a živnostníci ale nejsou ovce, které se nechají opít vládním rohlíkem či Babišovou koblihou. Každý den se totiž se zmíněnou byrokracií a kontrolami potýkají, každý měsíc počítají, zda vyjdou, zda dokáží zaplatit výplaty zaměstnancům, nájem, složenky. Musejí umět počítat. A vládní strany by si měly uvědomit, že jim to spočítají i v říjnu ve volbách.