Pirát místo komunisty kádroval válečné letce

Básník Karel Sýs patřil k literárním prominentům komunistického režimu. V roce 1989 převzal z rukou Gustáva Husáka titul zasloužilý umělec. Teď Piráti podpořili jeho nominaci na státní vyznamenání. 

Po listopadu 1989 zůstal Sýs své komunistické straně věrný a našel uplatnění v literární příloze komunistických Haló novin. Ve své tvorbě otevřeně vystupuje proti polistopadovému vývoji a západní orientaci České republiky. Obhajuje komunistickou ideologii. Například listopadové události roku 1989 nazývá kšeftem, který přirovnal k Mnichovské dohodě. Za KSČM také neúspěšně kandidoval do Senátu.

Je tedy logické, že se komunisté rozhodli svého věrného barda odměnit. Poslanec, místopředseda komunistů Leo Luzar podal ve sněmovně návrh na jeho vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem.

Překvapivé bylo, že návrh podpořili také Piráti. Při páteční schůzi sněmovny pro komunistický návrh hlasovali nejen poslanci skryté vládnoucí koalice KSČM, SPD a ANO, ale také někteří sociální demokraté a právě Piráti.

Předseda podvýboru pro státní vyznamenání Vojtěch Pikal  se sice později na Facebooku bránil tím, že „v ranním zmatku“ neměl čas na přípravu. „Kontroloval jsem si osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl. Jde to za mnou, pos*al jsem to,“ napsal Pikal na Facebooku.

Zatímco Pikal neměl čas přečíst si v komunistickém návrhu Sýsovo curicuum vitae, když už údajně nevěděl o koho vlastně jde, je pozoruhodné, že si našel dost času, aby kádroval válečné letce RAF, kteří bojovali na západní frontě za naše osvobození, zda byli skuteční hrdinové, nebo zda jen „plnili rozkazy.“

Pikal je také místopředseda Poslanecké sněmovny. Zastupuje třetího nejvýše postaveného ústavního činitele ve státě. Takže až se bude ve sněmovně rozhodovat o skutečně závažných věcech jako je třeba zahraničně politická orientace státu, lze jen doufat, že si Pikal najde čas na přípravu a že to znovu „nepo…“